Оліївська громада
Житомирська область, Житомирський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Історія села Оліївка

Історія утворення села Оліївка сягає в середину 19 століття. На той час Оліївка мала назву Гоголєвка. Частина земель Волинської губернії належали роду шляхтичів Глембоцьких. Зороківська волость Житомирського повіту, до якої входила Гоголєвка, належали Михайлу Глембоцкому. Він був одним із останніх представників норовливої та завзятої шляхти Волині. Він одружився на вдові племінника, у якої було двоє дорослих дочок – Станіслава та Анна, та мав від неї двох синів – Івана та Йосипа Глембоцьких. Таким чином, в його руках опинились: Коденщизна, Пардниковщизна, яка перейшла до нього від першої дружини; Зороковщизна в Житомирському повіті, яка дісталася йому від предків; Голубєвщизна в овруцьких лісах, а також Видибор і Жадьки в Радомишлі. Завдяки цьому він став, як то кажуть, великим паном. Господарство велось у нього зразково. В подальшому власником  Зороківської волості став його син – Іван-Кантій Глембоцький.

Село Гоголєвка було створено з окремих земель значних володінь і поступово заселялось кріпаками, переведеними сюди із інших поселень, які належали шляхтичу Глембоцькому. Землі ці спочатку були покриті лісами. Кріпаків переселяли для того, щоб в поселеннях була рівна кількість душ.    

З часом поселення розросталося. І в 1847 році в Гоголєвці вже нараховувалось 24 двори. На основі двох сіл Гоголєвка та Плєщовка було створено один фільварок (панський сільський хутір, щось на зразок сучасного фермерського господарства).

З 1862 року почався офіційний викуп земель кріпаками у поміщика Глембоцького. Оформлення викупних документів і перехід земель у власність селян тривав до 1866 року.

Згідно викупних документів, станом на 1866 рік, кількість дворів в селі  не змінилась.

            В Гоголєвці нараховувалось 24 двори, їх хазяями були:

Федір Кравченко, Павло Кравченко, Федір Стар, Федір Корольчук, Гордій Кравченко, Олексій Кравченко, Іван Муляр, Юхим Куриленко, Йосип Тищенко, Роман Бондарчук, Йосип Ясневич, Григорій Корольчук, Михайло Кравченко, Іван Карленко, Леонтій Бондарчук, Прокоп Артемчук, Харитон Кравченко, Павло Тищенко, Денис Кравченко, Іван Бондарчук, Петро Котюк, Яків Бондарчук, Улас Кравченко, Федір Шевчук. В користуванні під дворами було 23 десятини 1220 сажнів землі. Загальна кількість викупної землі – 292 десятини 723 сажні. Сільським старостою був Милослав Кравченко.

Не підлягали викупу наступі землі: під будівлями, городами, садками, господарськими спорудами і водойми поміщика. Також не викуплялась земля під корчмою та належною їй садибою, поштова та інші дороги, канави.

В 1921 році розмір посівної площі в селі Гоголєвка становив 185 десятин 80 сажнів.

З часом Гоголєвка, в 1925 році, була перейменована в Голіївку.

В 1927 році в селі Голіївка нараховувалось 88 господарств, 440 їдаків, в них 400 десятин 98 сажнів землі.

Більше інформації можна дізнатися в історичному екскурсі "Оліївка: з далекого минулого до сьогодення". Даний матеріал підготовлений бібліотекаром Оліївської сільської бібліотеки Коденко М.І.  

Також доповнити знання з історії сіл Оліївка та Піщанка можна, переглянувши наступний відеоролик

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Звідки Ви отримуєте інформацію про події в громаді?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь