30 років тому ухвалили Декларацію про державний суверенітет України

Дата: 16.07.2020 09:43

Сьогодні, 16 липня, в  Україні відзначають 30 річницю прийняття Декларації про державний суверенітет України.

16 липня 1990 року Верховна Рада УРСР ухвалила державно-правовий акт – Декларацію про державний суверенітет України, покликаний гарантувати національні інтереси народу України.

У преамбулі цього історичного документу зазначено, що Верховна Рада Української РСР, виражаючи волю народу України, прагнучи створити демократичне суспільство, виходячи з потреб всебічного забезпечення прав і свобод людини, шануючи національні права всіх народів, дбаючи про повноцінний політичний, економічний, соціальний і духовний розвиток народу України, визнаючи необхідність побудови правової держави, маючи на меті утвердити суверенітет і самоврядування народу України, проголошує: «Державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах».

Цим актом українці через багато десятиліть після доби Української Народної Республіки заявили про своє прагнення до державної незалежності. Новообраний парламент, який увійшов в історію як Верховна Рада України 1-го скликання (1990-1994 років), наприкінці червня 1990 року, у досить стислі терміни розпочав розгляд проектів Декларації.  Документ розглядався в бурхливі часи розпаду СРСР, під тиском суспільних настроїв. Народним депутатам доводилося працювати в умовах стрімких геополітичних змін і соціально-політичних процесів й  ухвалити найголовніший на той момент для країни документ, що проголошував державний суверенітет України. День прийняття Декларації був оголошений святковим і вихідним на всій території України.

Цікавим є те, що вперше День незалежності  українці відсвяткували  саме 16 липня 1991 року.